مراسم گلاب گیری کاشان را کی و کجا ببینیم؟

مراسم گلاب گیری کاشان را کی و کجا ببینیم؟

 

مراسم گلاب گیری کاشان

مراسم گلاب گیری کاشان هر سال در اردیبهشت ماه در این شهر برگزار می‌شود. یکی از معروفترین مراسم سنتی  ایران که منشا آن استان فارس است و امروزه به طور گسترده در کاشان و شهرهای اطراف آن رواج دارد. با مجله گردشگری کاشانه روشن همراه شوید تا درباره تاریخچه، زمان و مکان این مراسم بیشتر بدانید.

تاریخچه گلاب گیری در کاشان

همانطور که گفتیم گلاب ابتدا در شهرهای استان فارس تولید و پس از آن به کاشان و دیگر شهرهای اطراف آن به طور گسترده منتقل شد. گلاب جزو محصولات محبوب ایرانی‌هاست که از گلبرگ‌های گل محمدی تولید می‌شود.  در گذشته از این محصول برای درمان برخی دردها معده و روده استفاده می‌کردند. کاشت بذر این گل قدمتی 7 هزار ساله دارد و هزار سال است که در ایران کشت می‌شود.

حتی جالب است بدانید در دوران حکومت صفوی بذر گل محمدی را برای اولین بار از ایران به ترکیه، سوریه و بلغارستان فرستادند. بنابراین، تعجبی ندارد که محصول این گل به یکی از کالاهای صادراتی مهم ایران تبدیل شود.

گلاب گیری کاشان چه زمانی است؟

گلاب گیری کاشان به همراه مراسمات گلاب گیری از اواسط بهار شروع می‌شود تا اواخر این فصل ادامه دارد. عطر و بوی گل محمدی کاشان، شهرها و روستاهای آن را پر می‌کند و مردم از نقاط دور و نزدیک برای تماشای این مراسم و خرید محصولات به این شهر می‌آیند. بهترین زمان سفر به کاشان هم درست در فصل بهار و آغاز فصل گلاب گیری است. جاهای دیدنی کاشان را در این فصل با توجه به آب و هوای مناسب از دست ندهید.

از نیمه فصل بهار گل‌های محمدی در مزارع کاشان شکوفا می‌شوند. با توجه به اختلاف دما، زمان شکوفایی گل‌ها از نیمه اردیبهشت ماه تا اواخر فصل بهار می‌تواند متغیر باشد. از آنجایی که کاشان و مناطق اطراف آن گرمتر است، گلابگیری در این از اواسط اردیبهشت شروع می‌شود و تا پایان این ماه ادامه دارد. برگزاری مراسم گلاب گیری کاشان در اردیبهشت ماه هر ساله گردشگران زیادی را از سرتاسر ایران به کاشان و شهرهای اطراف آن می‌کشاند.

 

محل گلاب گیری کاشان

بخش گسترده‌ای از کاشان، شهرها و روستاهای اطراف آن هر ساله مراسم گلاب گیری دارند. اما از مشهورترین شهرهای گلاب گیری در کاشان می‌توان به قمصر، نیاسر و مشهد اردهال اشاره کرد. نیمه اردیبهشت ماه که می‌شود، این شهرها جای سوزن انداختن نیست و مسافران از نقاط دور و نزدیک راهی مهمترین مراکز تولید گلاب و عرقیجات می‌شوند. قمصر در ۴۰ کیلومتری جنوب، نیاسر در ۳۵ کیلومتری غرب و مشهد اردهال در ۴۰ کیلومتری شمال غربی کاشان قرار دارند.

معروف ترین مراسم گلاب گیری در کاشان در شهر قمصر می‌شود. مردم قمصر در فصل بهار در کارگاه های گلاب گیری از مردم به خوبی استقبال می‌کنند و تمام مراحل تولید این محصول را در کنار دیگر محصولات باکیفیت گیاهی ارائه می‌دهند. منطقه تاریخی نیاسر نیز در اردیبهشت ماه، پذیرای گردشگران سرتاسر ایران است و به شیوه خود سنت‌هایی با پایکوبی و شادمانی برگزار می‌کند.

از میان معروفترین روستاهای گلاب گیری کاشان هم می‌توان به وستاهای ون، سار، وادقان، خاوه، قالهر، مرق، ویدوج، کامو، جوشقان قالی و آذران با زیباترین مزارع گل محمدی اشاره کرد. مراسم گلاب گیری در روستاهای کاشان نیز به دلیل هوای خنک این مناطق، بسیار پرطرفدار است.

مراسم گلاب گیری کاشان

گلاب گیری در کاشان فقط شامل تولید این گلاب و دیگر عرقیجات نیست، بلکه مراسم زیبای دیگری هم دارد. مراسم سنتی ساز و دهل در گلاب گیری از زمان های گذشته و با رعایت آداب و رسوم خاص برگزار می‌شد. در گذشته کشاورزان گل ها را جمع‌آوری و بار الاغ می‌کردند و با ساز و دهل به کارگاه گلاب گیری می‌بردند. جالب است بدانید هنوز این مراسم مانند گذشته در شهرهایی مانند نیاسر اجرا می‌شود.

مراحل گلاب گیری کاشان

کسانی که تجربه حضور در مراسم گلاب گیری کاشان را دارند، حتما با تصویر دیگ های مخصوصی که روی اجاق قرار می‌گیرد، آشنا هستند. مزرعه‌داران و کسانی که گلاب گیری پیشه آنهاست، پیش از شروع مراسم دیگ‌ها و گل‌ها را کنار رودخانه‌ها می‌برند و دعاهای مذهبی می‌خوانند.

در فرآیند تولید گلاب، گل های محمدی با حدود ۳ برابر آب در این دیگ‌ها قرار می‌دهند و با گذاشتن سرپوش روی دیگ، اجازه ورود هوا را نمی‌دهند. به این ترتیب بخار به طور کامل درون دیگ باقی می‌ماند. با جوش آمدن دیگ، بخار از لوله ها به درون پارچ مسی بزرگی که داخل آب سرد قرار دارد، وارد می‌شود. با سرد شدن بخارها، گلاب تولید می‌شود هنگامی که این بخارها سرد شوند گلاب تولید می شود و کل مراحل گلاب گیری ۴ ساعت طول می‌کشد.

انواع گلاب

در نهایت پس از گذراندن مراحل تولید می‌توانید انواع گلاب کاشان که خاصیت دارویی و خوراکی دارند تولید می‌شود. اگر در فرآیند گلاب گیری غلظت عصاره نسبت به آب بیشتر شود، گلاب کیفیت بالاتری خواهد داشت. گلاب سنگین کاشان هم غلظت و هم کیفیت بالایی دارد و با نام گلاب ممتاز آن را می‌شناسند. گلاب سبک بیشتر برای مصرف خانگی تولید می‌شود و بسیار پرطرفدار است. حتما نام گلاب دو آتشه را هم شنیدید که یک نوع گلاب غلیظ و خالص است که با تکرار مجدد گلاب گیری تولید می‌شود و مزه تلخی هم دارد.

گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران برای تهیه گلاب و عرقیجات یک ساله خود به این کاشان و شهرهای اطراف آن می‌آیند.

جشنواره گلاب گیری کاشان

اردیبهشت و فصل گلاب گیری کاشان که می‌شود، گردشگران بسیاری برای سفر به این شهر و مناطق اطراف آن برنامه‌ریزی می‌کنند. مراسم و زمان گلاب گیری کاشان 1401 نیز مانند سال‌های گذشته امسال نیز برگزار می‌شود. بسیاری از گردشگران در کنار مراسم گلاب گیری سری هم به شهر کاشان می‌زنند تا از اقامت و تماشای جاذبه های تاریخی این شهر لذت ببرند. اگر جزو این دسته از مسافران هستید، هتل کاشانه روشن با اتاق‌های سنتی، فضای فوق‌العاده زیبا و مهمان‌نوازی گرم خود پذیرای شما در این ایام است تا سفر شما را تکمیل کند.

آیا تا به حال در آیین گلابگیری کاشان شرکت کردید؟ تجربه و خاطرات خود از سفر به کاشان در فصل گلاب گیری را با ما در میان بگذارید. شما کدام منطقه کاشان را برای مراسم گلاب گیری انتخاب می‌کنید؟

 

0 نظر

ارسال پاسخ

20 − 7 =